Sve o veštačkim materijalima: ZBOG čega je sintetika jednostavno loš izbor

Sintetika je naziv za sva veštačka vlakna napravljena od sintetskih polimera. Takvu vrstu materijala karakterišu velika elastičnost i čvrstoća. Sintetika je otporna na gužvanje, ali je sklona nakupljanju zamršenih vlakana na površini tkanine. Najveći problem je taj što slabo upija vlagu, te odeća od sintetike nije prijatna za nošenje.

Pomoću visoke tehnologije moguće je rešiti se nedostataka i proizvesti vlakna vrhunskih karakteristika.

U tekstu ćemo govoriti o razlikama između poliamida i poliestera, vrstama sintetike, njihovim dobrim, ali i brojnim lošim osobinama kako biste saznali zašto je ova vrsta materijala na duže staze loš izbor za vas.

Razlike između poliamida i poliestera

Poliamid i poliester su sintetička vlakna izrađena od različitih polimera. Polimeri se drastično menjaju pod uticajem hemikalija koje se koriste tokom procesa proizvodnje.

Poliamid

Poliamid je rasprostranjen u modernoj industriji; ima pomalo hrapavu površinu, s tim što su poslednjih godina glatke i sjajne tkanine postale popularne.

Koristi se u proizvodnji gornjih delova odeće, posebno za sportiste. Takođe se upotrebljava u izradi zaštitnih odela za rad u ekstremnim uslovima.

Međutim, ova sirovina ima i brojne nedostatke:

  • Odeća od poliamida nije za hladno vreme.
  • Materijal ima veliku sposobnost akumuliranja statičkog elektriciteta.
  • Ovakvu odeću ne možete da perete na programima preko 30 stepeni.

Poliester

Poliester je takođe vrsta sintetičke tkanine. Materijal se koristi za izradu tkanina koje onda u velikoj meri simuliraju prirodne.

Poliester ima glatku površinu, može da bude bilo koje teksture, ujedno je lagan i jeftin.

S druge strane, poliester može izazvati iritaciju i svrab zato ljudi koji imaju alergije i probleme sa kožom na njega često loše reaguju.

Od njega se takođe prave odevni predmeti za gornje delove odeće, zatim za zavese, rančevi pa čak i šatori. Ovakva odeća nije zgodna za upotrebu na visokim temperaturama.

Saten je sintetika: Da ili Ne?

Šta prvo pomislite kada je reč o satenu kao vrsti materijala. Svila koja se divno presijava, zar ne? Reći ćemo da jeste i niste pogrešili, jer svila može biti saten, ali saten ne mora uvek da bude svila.

Zvuči kao zagonetka – šta je zapravo saten?

Saten nastaje kao rezultat tkanja; to je način tkanja sa malim brojem veznih tačaka čime se dobijaju glatke, odnosno sjajne površine. Može se izrađivati ​​od prirodnih vlakana kao što su pamuk ili svila, ali i od sintetičkih kao što je poliester.

Da li je viskoza sintetika?

Iako se dobija od celuloze viskoza je prijatna za nošenje, naročito leti. Premda nastaje od veštačkih vlakana, sličnija je pamuku nego sintetici zbog sposobnosti da upija vlagu. Zbog ove osobine smatra se dvojnikom pamuka u svetu hemijskih vlakana. Viskoza je nežna na dodir, elastična, visokog sjaja.

Naravno i viskoza ima mane – osetljiva je na visoke temperature i lako se gužva.

Da li sintetika uvek izaziva neprijatan miris i zašto?

Eksperiment koji je dokazao sve što smo već znali – mikrobiolozi su ga osmislili kako bi odgovorili na jedno od najčešće postavljanih pitanja – u kojim se to materijalima najviše “osećamo”?

Zamolili su ukupno 26 žena i muškaraca da voze bicikle u teretani, a da tom prilikom na sebi imaju majice napravljene od različitih materijala. Mokre majice stavili su u najlonske kese na mračno mesto da odstoje jedan dan.

Pretpostavljavate šta se dogodilo kada su otvorili vrećice – najneprijatniji miris imale su majice izrađene od poliestera.

Zašto se to dogodilo? Prirodni materijali imaju sposobnost da upiju znoj dok se kod sintetičkih zadržava između vlakana i tu stvara savršenu podlogu za raznožavanje bakterija.

Zašto je važno nositi odeću od prirodnih materijala?

Nažalost u današnje vreme veštački materijali su dostupni na svakom koraku. Mnogim ljudima, posebno ženama, važniji je dizajn, kroj, stil od samog sastava odeće. Ono što ne smemo zaboraviti je da sintetika loše utiče na našu kožu, sprečavajući je da diše.

Sa druge strane pamuk, svila, lan, ne samo da omogućavaju koži da diše već i ne izazivaju iritacije na koži. Prirodni materijali su nežni i meki, prijatni za nošenje, upijaju vlagu, a ujedno dobro obezbeđuju toplotu.

Garderoba izrađena od prirodnih materijala je dugovečna, tako da ukoliko razmišljate na duže staze, kupovinom kvalitetnijih stvari nesumnjivo ćete uštedeti i novac.

Korpa0
Korpa je prazna
0